„ჩვენი კონსულტაციები შედეგიანი ვერ არის, იქიდან გამომდინარე, რომ მათ (ოპოზიციას) უნდათ საკუთარი ვერსიის გატანა. ჩვენს ვერსიაში რეალურად ასახული არის შეთანხმებაში გაწერილი პრაქტიკულად ყველა პუნქტი. მეტიც, კონვენციის ფაქტორი გავითვალისწინეთ, განზრახ მძიმე დაზიანებას საერთოდ არ ვახებთ და ჩვენ გვგონია, რომ ეს არის ის, რაც ჩაიწერა შარლ მიშელის შეთანხმებაში. იქიდან გამომდინარე, ჩვენ გავიტანთ ჩვენს პროექტის. ამაზე იქნება მსჯელობა, კამათიც“, - განაცხადა ფრაქცია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარემ, მამუკა მდინარაძემ.
ბაგები-წყნეთის დამაკავშირებელ გზაზე, დამეწყრილი უბნის გამაგრების მიზნით, ხიმინჯოვანი რკინა-ბეტონის კედელი მოეწყობა
ბაგები-წყნეთის დამაკავშირებელ გზაზე, დამეწყრილი უბნის გამაგრების მიზნით, 80 მეტრი სიგრძისა და 5 მეტრი სიმაღლის ხიმინჯოვანი რკინა-ბეტონის კედელი მოეწყობა, - ამის შესახებ დედაქალაქის მთავრობის სხდომაზე თბილისის მერმა, კახა კალაძემ განაცხადა. მისი თქმით, ბაგები-წყნეთის გზაზე, კაკლების დასახლების გადასახვევამდე მონაკვეთში მეწყრული ზონა მიმდინარე წლის მარტში გამოვლინდა.
09 ივნისი 2021, 11:28
კახა კალაძე: სპორტის სასახლის მიმდებარე ტერიტორიაზე, თუ ავტობუსის ზოლში გაჩერდება ავტომანქანა, თუნდაც დრაივზე რიგის დაკავების მიზნით - დაჯარიმდება
„ბევრი ვიმუშავეთ ამ პრობლემასთან დაკავშირებით და ერთადერთი გადაწყვეტა არის ვიდეოსათვალთვალო კამერის დაყენება. იმ შემთხვევაში, თუ ავტობუსის ზოლში გაჩერდება ავტომანქანა, თუნდაც დრაივზე რიგის დაკავების მიზნით და ის შეაფერხებს საზოგადოებრივ ტრანსპორტს, ის დაჯარიმდება. აქედან გამომდინარე, მინდა მოვუწოდო მძღოლებს, რომ ამ ადგილას არ დააკავონ ავტობუსის ზოლი, წინააღმდეგ შემთხვევაში მათ დაეკისრებათ ადმინისტრაციული სახდელი“.
გურამ მაჭარაშვილმა განმარტა, რა სახის ცვლილებები შეიძლება შევიდეს ამნისტიის კანონპროექტში
საპარლამენტო უმრავლესობის წევრი გურამ მაჭარაშვილი ამბობს, რომ ამნისტიის კანონპროექტში შენარჩუნებული უნდა იყოს მთავარი პრინციპი, რომელიც შარლ მიშელის დოკუმენტშია ასახული.
09 ივნისი 2021, 11:26
პაატა მანჯგალაძე: შევთავაზეთ „ქართულ ოცნებას“ წინასწარი თანხმობის მუხლი ამოეგდო და ჩვენ ამოგვეღო ის მუხლი, რომელიც დაზარალებულის თანხმობას ითვალისწინებს
შეთავაზება იყო შემდეგი, რომ „ქართულ ოცნებას“ წინასწარი თანხმობის მუხლი ამოეგდო და ჩვენ ამოგვეღო ის მუხლი, რომელიც დაზარალებულის თანხმობას ითვალისწინებს, - ამის შესახებ „სტრატეგია აღმაშენებლის" დეპუტატმა პაატა მანჯაგალაძემ განაცხადა.
09 ივნისი 2021, 11:23
ზაალ უდუმაშვილი: ამნისტიის კანონპროექტი საზოგადოებისთვის და 19-20 ივნისის მოვლენების შედეგად დაზარალებულთათვის უნდა იყოს მისაღები
„ნაციონალური მოძრაობის“ წევრის, დეპუტატ ზაალ უდუმაშვილის განცხადებით, ამნისტიის კანონპროექტი საზოგადოებისთვის და 19-20 ივნისის მოვლენების შედეგად დაზარალებულთათვის უნდა იყოს მისაღები.
09 ივნისი 2021, 11:16
კახა კალაძე: პირობას, რომ თბილისი ევროპაში ერთ-ერთ მოწინავე იქნება რეკრეაციული სივრცეებისა და მწვანე ზონების არსებობით, აუცილებლად შევასრულებთ
„იცით, რომ იპოდრომის ყოფილ ტერიტორიაზე ეწყობა ცენტრალური პარკი, რომელიც ყველაზე დიდი დასასვენებელი სივრცე იქნება დედაქალაქში ამ ეტაპზე, სადაც ყველა თაობის ადამიანისთვის იქნება განკუთვნილი შესაბამისი ზონა, იმისთვის რომ მათ დაისვენონ, განიტვირთონ, გაერთონ, ივარჯიშონ და ა.შ. პროექტი მართლაც შთამბეჭდავია. მას ახორციელებს საქველმოქმედო ფონდი „ქართუ“, რომელსაც საჩუქრად გადასცემს დედაქალაქის მუნიციპალიტეტს და ამისთვის კიდევ ერთხელ მინდა მადლობა გადავუხადო მათ. რა თქმა უნდა, ეს ტენდენცია, რომელიც გარემოს დაცვის მიმართულებით გვაქვს აღებული, უნდა გაგრძელდეს, უნდა შენარჩუნდეს და უფრო მეტი მწვანე სივრცე უნდა შევქმნათ ქალაქში. უფრო მეტი რეკრეაციული ადგილი უნდა გავაჩინოთ, დედაქალაქს ამის პოტენციალი აქვს. შესაბამისად, მომდევნო წლები იქნება ძალიან საინტერესო და პირობას, რომელიც გვაქვს მიცემული მოსახლეობისთვის, რომ თბილისი იქნება ევროპაში ერთ-ერთ მოწინავე რეკრეაციული სივრცეებისა და ზოგადად, მწვანე ზონების არსებობით, აუცილებლად შევასრულებთ“, - განაცხადა კალაძემ.